O relacjach w projektowaniu wnętrz, doborze oświetlenia i ulubionych stylach Polaków – wywiad (FILM)
O relacjach w projektowaniu wnętrz, doborze oświetlenia i ulubionych stylach Polaków - wywiad (FILM)
Jak wygląda praca projektanta wnętrz?
Projektowanie wnętrz to proces, w którym ogromną rolę odgrywają relacje architekta z inwestorem. By powstała przestrzeń idealnie dopasowana do odbiorcy, architekt musi już na starcie wcielić się w rolę psychologa i zachęcić swojego klienta do otwartego mówienia o swoich potrzebach funkcjonalnych, ulubionych stylach, sympatiach i antypatiach kolorystycznych, upodobaniach co do faktur, kształtów i materiałów wykończeniowych. Tylko w taki sposób jest w stanie zaproponować taką aranżację, która spełniać będzie oczekiwania odbiorcy i odpowiadać jego stylowi życia.
W przeciwnym przypadku powstanie koncept, który nawet jeśli oparty będzie o najnowsze i najbardziej popularne trendy promowane na pierwszych stronach wnętrzarskiej prasy, nie będzie pasować do charakteru domowników, którzy w dłuższym okresie po prostu nie będą się dobrze w takim wnętrzu czuli.
Brak możliwości poznania upodobań lokatorów jest tym czynnikiem, który stanowi największe wyzwanie w projektowaniu mieszkania na wynajem. Jednak także w takim przypadku punktem wyjścia do przygotowania całościowej koncepcji jest funkcja i ergonomia. To one wpływają ostatecznie m.in. na to, czy w domowej przestrzeni żyje się wygodnie, czy jest odpowiednia ilość miejsca do odpoczynku, pracy, przechowywania i przyjmowania gości, a także czy oświetlenie pozytywnie oddziałuje na nasz wzrok i nastrój.
Znaczenie oświetlenia we wnętrzach
Podczas urządzania mieszkania lub domu wiele osób pomija tak istotny element aranżacji, jakim jest oświetlenie i zostawia jego dobór na sam koniec. Skupiają się na kolorach, doborze materiałów wykończeniowych i mebli zapominając, że odpowiednio dobrane i rozmieszczone lampy podłogowe i sufitowe, kinkiety, lampki nocne i inne punkty świetlne nie tylko budują atmosferę wnętrza, ale także pozwalają umiejętnie podkreślić lub ukryć pewne cechy charakterystyczne elementów wyposażenia.
W zależności od barwy światła może pomóc wydobyć głębię koloru, wyostrzyć optycznie kontury mebli w minimalistycznym wnętrzu czy wręcz wyeksponować mocniej konkretną przestrzeń (np. półkę we wnęce). Dodatkowo oświetlenie wpływa zarówno na nasz nastrój, jak też zdrowie. W zbyt słabo doświetlonych wnętrzach czuć się będziemy przygnębieni a wzrok przy czytaniu czy pracy szybko się zmęczy. W zbyt mocnym i jaskrawym świetle o zimnej barwie trudno będzie nam odpoczywać, a dodatkowo czuć się możemy rozdrażnieni i poddenerwowani.
W naszym klimacie mamy bardzo dużo ponurych, pochmurnych dni, które potrafią przygnębić nawet największego optymistę. Najprawdopodobniej między innymi z tego powodu Polacy tak bardzo polubili styl skandynawski, opierający się na jasnych kolorach z przewagą bieli, naturalnych materiałach wykończeniowych oraz dużej ilości światła dostarczanego przez rozmaite lampy, lampeczki czy kinkiety.
Światło w połączeniu z jasnymi barwami i jasnym drewnem sprawia, że przestrzeń wydaje się przytulna i optycznie większa. Skandynawowie sami cierpiąc na niedobór promieni słonecznych, wyspecjalizowali się w produkcji eleganckich, funkcjonalnych, nowoczesnych, energooszczędnych lamp, które z łatwością można dopasować do wielu rozmaitych stylów. Jest z czego wybierać. Warto więc pamiętać o tym, że oświetlenie jest trochę jak kobieca biżuteria – stanowi piękne domknięcie aranżacji, nadając jej wyraz i ostateczny charakter.