28
cze

Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego styl skandynawski jest tak lubiany przez Polaków, odpowiedź może być tylko jedna. Podstawą tego stylu – bez względu na jego odmianę – światło. To ono gra główną rolę w pomieszczeniu, buduje jego atmosferę, oddziałuje na mieszkańców, pełni rolę funkcjonalną, pozwala dodać wnętrzu optycznej przestrzeni oraz jest jednocześnie ozdobą. Niestety długa jesień i ponura zima przytłaczają nas często ponurymi, krótkimi dniami, w ciągu których promieniom słońca trudno jest przebić się przez chmury, a co dopiero zajrzeć przez okna do naszych mieszkań. Może natura oszczędziła mieszkańcom naszego kraju polarnych nocy, tak charakterystycznych dla Skandynawii, jednak nasz klimat przez ponad pół roku nie rozpieszcza nas nadmiarem światła.

Zapewne z tego powodu spodobała nam się skandynawska koncepcja aranżacji wnętrz, w której duży nacisk kładzie się na poszukiwanie sposobów na rozjaśnienie (w sensie fizycznym i duchowym) otaczającego nas świata. Z jednej strony do sposobów tych należy zastosowanie wszelkiego rodzaju lamp, lampek, lampionów, świeczek czy kinkietów, które pozwalają zrekompensować okresowy niedobór naturalnego światła. Z drugiej strony – harmonijnie skomponowane materiały wykończeniowe, kolory i elementy dekoracyjne.

Pochodzenie stylu skandynawskiego

Skąd się wziął styl skandynawski? Jak jak sama nazwa wskazuje – narodził się na północy Europy. Jest kilka ciekawostek związanych z jego powstaniem.

Przełom XIX i XX wieku – narodziny idei stylu scandi

Prekursor stylu – szwedzki malarz i architekt Carl Larrson - tworzy akwarele, prezentujące codzienne życie mieszkańców Skandynawii, toczące się w jasnych, pełnych przestrzeni wnętrzach. Obrazy te stają się inspiracją dla wielu architektów wnętrz, którzy podchwytują koncepcję prostoty i zaczynają stosować ją w swoich projektach.

Wielki Kryzys lat 30. XX wieku – styl upowszechnia się w Skandynawii

W Finlandii, Danii, Szwecji, Norwegii i Islandii, dotkniętych kryzysem gospodarczym, w urządzaniu wnętrz stawia się na aranżacyjną prostotę oraz ekonomiczne, praktyczne rozwiązania funkcjonalne.

Rok 1951 – Frederic Lunning ustanawia nagrodę Lunning Prize

Nagroda, której celem jest wspieranie utalentowanych twórców skandynawskiego designu, przyznawana jest co dwa lata do 1970 r.

Lata 50. XX w. - objazdowe wystawy i prezentacje

Dzięki tym wydarzeniom, skandynawskie wzornictwo staje się rozpoznawalne nie tylko w Europie, ale także w Kanadzie i USA.

Lata 60. i 70. XX w. - „złote lata” stylu skandynawskiego

Styl projektowania w duchu skandynawskiej prostoty staje się niezwykle popularny na całym świecie i wywiera ogromny wpływ to, jak zaczynają wyglądać domy i mieszkania zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej. Zgodnie z założeniami, dobry design ma być dostępny dla jak najszerszej grupy odbiorców, dzięki rozsądnym cenom.

Tyle o historii. W Polsce moda na styl skandynawski wręcz wybuchła pod koniec pierwszej dekady XXI wieku i jak na razie jego mocna pozycja w czołówce rankingu najbardziej popularnych stylów wnętrzarskich wydaje się być ciągle niezagrożona.

Zobacz projekty wnętrz inspirowane stylem skandynawskim

Odmiany stylu skandynawskiego

W najbardziej znanej i klasycznej odsłonie, styl scandi opiera się na trzech podstawowych elementach – jasnych barwach, naturalnych materiałach i dużej ilości światła pochodzącego z różnych źródeł, które pozwala podkreślić przestrzeń. To odmiana wywodząca się ze Szwecji.

Niewiele osób wie, że styl ten tak naprawdę jest bardzo różnorodny i w zależności od dodatków, może mieć zupełnie inne oblicze. Wymienić można styl subtelnie romantyczny styl duński (w którym dopuszczalne są akcenty w mocniejszych kolorach, a także obłe kształty czy łagodne, płynne linie), „kanciasty” styl fiński (w której biel łączona jest na zasadzie kontrastu z czernią, grafitem i brązem, a kształty są mocno zgeometryzowane) czy surowy styl norweski (gdzie króluje biel i charakterystyczne, norweskie wzory).

To jeszcze nie koniec. Mówić można o folkowej odmianie stylu skandynawskiego, gdzie prym wiodą elementy DIY (Do It Yourself) oraz dekoracje w stylu etno, niekoniecznie charakterystyczne dla Skandynawii. Znana jest odmiana new nordic, z białymi ścianami, drewnianą, bieloną podłogą, białą lub kremową sofą i jasnymi, najlepiej plecionymi dodatkami. Popularny jest styl scandi chic, w którym pojawiają się złote, miedziane i mosiężne detale, a także pudrowy róż, błękit i delikatne odcienie żółci. I wreszcie – nieco mroczny dark nordic, w którym pojawiają się wyraziste barwy np. w postaci jednej ze ścian czy mebli wypoczynkowych w salonie. Do bieli w tej odmianie stylu skandynawskiego dołączają kolory z reguły nie kojarzone z tego typu wzornictwem – granat, antracyt, kobalt, butelkowa zieleń, bordo czy ciemna cegła.

#AlaToOgarnie - artboard by Alina Badora, styl skandynawski | akcja z Gala Collezione

Dla kogo polecany jest styl skandynawski?

Jeśli zastanawiasz się, czy styl skandynawski jest dla Ciebie, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

  1. Czy lubisz minimalizm i prostotę?
  2. Czy chcesz, by wnętrze Twojego domu pozwalało Ci się wyciszyć, odprężyć i złapać równowagę?
  3. Czy ważna jest dla Ciebie przytulność i poczucie „ciepłej atmosfery domowego ogniska”?
  4. Czy lubisz naturalne materiały, takie jak lny, naturalne drewno, wełna, wiklina, rattan czy kamień?
  5. Czy wolisz umiarkowanie w doborze bibelotów i detali ozdobnych, i czy wybierasz raczej te bardziej stonowane, które nie dominują przestrzeni ani jej nie przytłaczają?
  6. Czy dobrze czujesz się w otoczeniu jasnych barw, takich jak biel, delikatne pastele, beże i popielaty?
  7. Czy chcesz mieć poczucie bliskiego związku z naturą?
  8. Czy cenisz uporządkowanie, brak przypadkowości i przyporządkowanie elementów aranżacji raczej roli funkcjonalnej, niż czysto dekoracyjnej?
  9. Czy dobrze czujesz się w otoczeniu roślin doniczkowych, bukietów kwiatowych i innych dekoracji tworzonych z roślin?

Jeśli na większość z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to w skandynawskich wnętrzach czuć się będziesz bardzo komfortowo. Atmosfera stworzona dzięki uporządkowaniu przestrzeni w duchu skandynawskiego wzornictwa, pomoże odpocząć od szybkiego tempa życia, chaosu informacyjnego oraz natłoku codziennych spraw do załatwienia.

Cechy charakterystyczne wnętrz zaprojektowanych w stylu skandynawskim

Mieszkańcy Skandynawii cenią bliskość środowiska naturalnego i spędzanie czasu na świeżym powietrzu, i te upodobania znajdują odzwierciedlenie w stylu urządzania przez nich wnętrz. Równie istotnym elementem jest Lagom, czyli skandynawski sposób na znalezienie złotego środka i jednocześnie – szczęśliwe życie. Filozofia Lagom jest prosta – to umiejętność określenia, kiedy powiedzieć sobie dość, by to, co mamy, posiadamy czy robimy wystarczyło nam do szczęścia. Jest więc to także unikanie przesady i umiłowanie tego, co proste i funkcjonalne. Kolejnym ważnym elementem jest Hygge czyli komfort, przytulność i bezpieczeństwo, które znajdujemy w ulotnych chwilach. To także bycie w zgodzie z samym sobą tu i teraz oraz umiejętność cieszenia się z rzeczy małych.

Jak to wpływa na skandynawskie wnętrza?

Przede wszystkim są przyjazne w każdym możliwym wymiarze. – zarówno funkcjonalnym, jak i wizualnym. Ma być świeżo, prosto i wygodnie, a przy tym przytulnie i w zgodzie z naturą. Nie ma tu przypadkowości. Wszystkie elementy wyposażenia powinny być podporządkowane wygodzie i powinno być ich dokładnie tyle, ile trzeba. Dominować ma równowaga i umiar. Zbędne zagracanie przestrzeni nie jest wskazane. Jej zadaniem powinno być ułatwianie życia mieszkańcom, a zatem powinna być funkcjonalna i zachęcająca do odpoczynku.

Najważniejsze wyróżniki stylu skandynawskiego to:

jasne, stonowane barwy, które pozwalają się wyciszyć, a dodatkowo sprawiają, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe,

odsłonięte okna, umożliwiające dostęp słonecznego światła,

budowanie klimatu wnętrza dzięki dodatkowemu oświetleniu – klimatycznym lampkom, świecom, kinkietom, oświetleniu sufitowemu i innym źródłom światła,

dobrze zaprojektowane, lekkie wizualnie meble o prostej formie, osadzone na wysokich nóżkach, które sprzyjają utrzymaniu porządku we wnętrzu,

ograniczenie do niezbędnego minimum dekoracyjnych bibelotów i zastosowanie zamiast nich dodających przytulności praktycznych dodatków – ciepłych pledów, poduch z naturalnych materiałów czy żywych roślin doniczkowych,

drewno o naturalnym, jasnym wybarwieniu, które pięknie komponuje się z bielą,

proste formy i linie, w zależności od upodobań i wybranej odmiany stylu – bardziej geometryczne lub obłe,