11
lip

Wnętrza w stylu glamour – hollywoodzkie aranżacje w Twoim domu

Wnętrza w stylu glamour - holywoodzkie aranżacje w Twoim domu

Często mówi się o nim, że to styl niezwykle kobiecy, ponieważ jego najbardziej rozpoznawalną cechą charakterystyczną jest to, że ma się błyszczeć. Kojarzy się z blichtrem, przepychem, wyzywającą elegancją, czasem ocierającą się o granice kiczu. Jednak nigdy nic nie jest tak oczywiste, jak wynika to z przyjętej ogólnej definicji. Styl ten może występować w tzw. wersji total glamour, ale także pojawiać się jako delikatne nawiązania we wnętrzu urządzonym w zupełnie innym klimacie.

Narodziny stylu glamour

Pojawił się w hollywoodzkich wnętrzach razem z wylansowanymi w latach 30. i 40. wielkimi gwiazdami kina, takimi jak Marylin Monroe, Grace Kelly, Clark Gable, Greta Garbo, Marlena Dietrich, Humphrey Bogart czy Audrey Hepbourn. Stany Zjednoczone z tego okresu stały się kolebką światowej kinematografii, która bardzo szybko rozrosła się do rozmiarów przemysłu filmowego. Czerwone dywany, po których kroczyły gwiazdy w olśniewających kreacjach, perły i biżuteria mieniąca się w blasku reflektorów, pełne splendoru wnętrza luksusowych willi – to wszystko budziło apetyty milionów ludzi na świecie, oglądających swoich idolów na szklanym ekranie, na zakosztowanie choć odrobiny tego blichtru i luksusu.

Fani kina – karmieni filmowymi opowieściami rozgrywającymi się w budzących zachwyt wnętrzach – szybko zaczęli przenosić elementy wystroju do własnych domów. Chcieli nie tylko wyglądać i ubierać się jak gwiazdy filmowe, ale także mieszkać jak one. Popularne stały się więc eleganckie meble o stylizowanej formie i misternych zdobieniach, kryształowe żyrandole, tkaniny o połyskujacej powierzchni, dodatki i detale czarujące blaskiem, które miały podkreślać status społeczny mieszkańców domu. Styl glamour, który się wówczas narodził, czerpał inspiracje z baroku, nawiązując do arystokratycznych pałaców i rezydencji. Błyszczał, skrzył się, intrygował, fascynował bogactwem, kryjąc w sobie niedopowiedzianą tajemnicę i ulotność.

#AlaToOgarnie - artboard by Alina Badora, styl glamour | akcja z Gala Collezione

Współczesne aranżacje glamour

Dziś tego typu aranżacje mogą się wydawać zbyt teatralne i nieco przesadzone. Jednak styl glamour ma się nadal bardzo dobrze. W swojej unowocześnionej, modyfikowanej na wiele różnych sposobów postaci, jest często wybierany przez fanów wnętrz niebanalnych i imponujących czarem.

Mało kto decyduje się obecnie na aranżację w opcji total glamour. Raczej sięga się po pewne elementy tego stylu, urozmaicając w ten sposób wystrój wnętrza urządzonego w zupełnie odmiennej stylistyce – minimalistycznej, loftowej czy skandynawskiej. Miksując z umiarem i wyczuciem różne detale i koncepcje, można uzyskać ciekawy efekt, o zupełnie różnym odbiorze. Powstać może np. eklektyczna przestrzeń o mocnym kobiecym pierwiastku lub wprost przeciwnie – minimalistyczne, nieco surowe wnętrze w męskim stylu , zaskakujące chłodną elegancją w luksusowej odsłonie.

Ciekawą koncepcją jest połączenie glamour ze stylem loftowym i dodanie do niego detali charakterystycznych dla stylu tropical, inspirowanego Azją. Pomysłów na harmonijne duety lub trio może być mnóstwo. Kluczem do sukcesu jest to, by znaleźć złoty środek pasujący do naszych własnych upodobań.

Cechy stylu glamour

Projekty wnętrz w stylu glamour powinny wyglądać olśniewająco. Konwencja glamour zakłada przede wszystkim emanowanie luksusem i splendorem, a zatem ważny jest w tym przypadku nie tylko dobór odpowiednich mebli i detali dekoracyjnych, ale także materiałów wykończeniowych, które pozwolą osiągnąć taki efekt. Co powinieneś wiedzieć o stylu glamour? Jakie są jego najważniejsze cechy?

Wszystko, co się błyszczy i odbija światło, będzie doskonałym dodatkiem do aranżacji. Wskazane jest złoto, kryształy np. w postaci wiszących żyrandoli, lampy w złotych kloszach, lustra w odbijających światło ramach, mosiężne stoliki, świeczniki czy wiszące zegary o błyszczącej obudowie.

Warto postawić na przyjemne w dotyku, mięsiste tkaniny welurowe i welwety, które dzięki swojej fakturze będą mienić się w świetle i nadawać meblom nimi obitym wrażenie jeszcze większej przytulności i trójwymiarowości. Miękko układające się połyskujące aksamitne story, zdobione złotymi taśmami i ozdobnymi sznurami, kojarzyć się będą z wnętrzami arystokratycznych pałaców.

Wyróżnikiem stylu glamour są kontrastowe zestawienia czerni i bieli. Można jednak z powodzeniem postawić na bardziej przytulną stylizację, wprowadzając do wnętrza pastele lub inne barwy, które często uważa się za podkreślające elegancki i luksusowy wymiar aranżacji, takie jak butelkowa zieleń, granat, purpura czy intensywny turkus. W przypadku tego stylu ciemne kolory są wręcz wskazane, bo doskonale na ich tle wyglądają wszelkie migoczące powierzchnie.

Luksusowy charakter wnętrza podkreślą bibeloty dekoracyjne, które wcale nie muszą mieć praktycznego wymiaru. Metalowe tace, ozdobne świeczniki, misternie zdobione puzderka na drobiazgi, wyeksponowana biżuteria rodowa, efektowne karafki kryształowe, porcelanowe figurki, rzeźby przedstawiające antycznych bohaterów – wszystkie te przedmioty, które kojarzyć się będą z bogactwem i które podkreślać będą status właścicieli domu.

W sypialni czy w salonie można wprowadzić futrzane detale, np. w postaci dywaniku leżącego przed sofą lub pufa obitego sztucznym futrem.

Mieniące się złoto jest bardzo wskazane jako dodatek i może wystąpić zarówno w postaci dekoracyjnych bibelotów, elementów zdobiących meble, a nawet pomalowanego na ten kolor sufitu. Doskonałą opcją będzie także miedź, mosiądz czy srebro.

Obowiązkowe jest zastosowanie ekstremalnie luksusowych materiałów wykończeniowych, takich jak choćby marmur i kamień naturalny oraz ekskluzywne forniry.

Glamour – potęga kontrastów

Styl glamour ma w sobie dużą dawkę eklektyzmu. Z powodzeniem można łączyć w nim różne koncepcje i rozwiązania. Najważniejsze, by wnętrze urządzone zostało “na bogato”. Może w tym pomóc zestawianie ze sobą tego, co błyszczące i połyskliwe – z gładkim, tego co oldschoolowe z nowoczesnym, tego co subtelne i przytulne z surowym, tego co proste i geometrycznie uporządkowane, z zaoblonymi i zdobionym w misterne, florystyczne, dynamiczne ornamenty. We wnętrzach glamour nie ma miejsca na skromność. Może być minimalistycznie, ale przy tym maksymalnie luksusowo, nieco fikuśnie, zmysłowo, intrygująco i migotliwie. Jednak tak jak zawsze – warto postawić na umiar i unikać chaosu, by nie pójść o krok za daleko i nie stworzyć w efekcie “wnętrzarskiego potworka” ocierającego się o kicz.

Jeśli lubisz aranżacyjne eksperymenty i zabawę konwencją – ten styl jest dla Ciebie. Zadzwoń, a pomogę Ci urządzić Twoje wnętrza tak, by olśniewały nutą arystokratycznego luksusu w stylu glamour.