Granat, bordo i czerń – to kolory, które zaproponowałam jako wiodące w aranżacji pierwszego z dwóch mieszkań na wynajem. Mamy tu połączenie nowoczesnego minimalizmu, ze stylem industrialnym, którego surowość przełamują odważne, geometryczne elementy – zarówno łuki i obłości, jak też formy o kątach prostych. Wbrew pozorom tworzy to spójną całość wizualną, opartą o kontrasty.
Kolor granatowy jest często kojarzony ze spokojem, stabilnością oraz relaksem. Dodaje głębi i charakteru aranżacji, jednocześnie zachowując subtelną elegancję. Bordowy to kolor ciepły, który może dodać pomieszczeniu przytulności i komfortu. Jest również postrzegany jako kolor zmysłowy i intensywny.
Połączenie granatowego i bordowego to kombinacja odważna, ale jednocześnie idealna do eleganckich, nowoczesnych przestrzeni, także mieszkań na wynajem, przeznaczonych szczególnie dla młodych, dynamicznych ludzi. Granatowy wnosi chłód i spokój, podczas gdy bordowy dodaje ciepła. Razem mogą zrównoważyć temperaturę kolorystyczną aranżacji, tworząc przyjemną dla oka i komfortową przestrzeń. Ten efekt podkreśliłam dodatkowo stosując jako tło neutralne tony, takie jak biel, beż i delikatne szarości.
Aranżacja drugiego mieszkania na wynajem także opiera się na odważnym połączeniu soczystych kolorów – w tym przypadku energetycznej pomarańczy oraz przyjemnego dla oka, ciepłego zielonego. Ten duet kolorystyczny przywodzi na myśl tropikalną egzotykę, nieodłącznie kojarzącą się z urlopem i wakacjami w ciepłych destynacjach. Kolor pomarańczowy podnosi dynamikę aranżacji, wprowadza do wnętrza poczucie naturalnej witalności i radości. W połączeniu z kojącym zielonym tworzy zrównoważoną przestrzeń, która jednocześnie dodaje energii i uspokaja. Takie połączenie jest jednocześnie stymulujące, jak i relaksujące.
W obu mieszkaniach uwagę przyciągają także czarne akcenty kolorystyczne o industrialnym charakterze. Ponieważ plan tych małych apartamentów na wynajem zakłada otwartą przestrzeń, bez zbędnych ścian działowych pomiędzy salonem i kuchnią oraz przedpokojem, zastosowanie tej barwy ma mocne uzasadnienie. Czarne belki, ramy, regały i inne detale pozwalają nadać przestrzeni strukturę i ją wizualnie zorganizować. Dodatkowo pomagają w podkreśleniu i wyeksponowaniu konkretnych elementów aranżacji, np. grafik wiszących na ścinach.
W aranżacji mieszkania na wynajem szczególnie liczy się ergonomia i funkcjonalność (przeczytaj także: Jak zaprojektować mieszkanie na wynajem w ograniczonym budżecie?. Te dwa aspekty muszą sprostać wymaganiom najemców o różnych oczekiwaniach czy przyzwyczajeniach. Z tego powodu wybrane przeze mnie meble gwarantują wygodę użytkowania i swobodę ruchu, a jednocześnie nie zaburzają przepływu naturalnego światła.
W obu przypadkach sercem przestrzeni wypoczynkowej jest duży mebel wypoczynkowy, na którym można zrelaksować się po pracy. W jednym z mieszkań – ze względu na jego większą powierzchnię – doskonale sprawdzi się narożnik w kolorze głębokiego granatu, ustawiony tyłem do niskiej ścianki subtelnie oddzielającej część dzienną od nowoczesnej kuchni. Taka forma wizualnego oddzielenia przestrzeni o dwóch różnych funkcjach wprowadza wrażenie przemyślanego uporządkowania. W drugim mieszkaniu kuchnia jest całkowicie otwarta na salon, w którym domownicy mogą relaksować się na wygodnej sofie w welurowym, pomarańczowym obiciu. Otwarte regały pozwalają na eksponowanie osobistych bibelotów i książek. W sypialni do wypoczynku zaprasza duże łóżko o tapicerowanej ramie i zagłowiu. Niewielkie biurko o lekkiej, subtelnej konstrukcji może spełniać funkcję toaletki oraz biurka do pracy.