Pomysł na pokój młodzieżowy | Alina Badora, projektowanie wnętrz Warszawa
28
paź

Pomysł na pokój młodzieżowy

Pomysł na pokój młodzieżowy

Dorastanie to czas, który wręcz kipi od emocji, pomysłów, energii i ideałów. Dotychczasowe potrzeby i zainteresowania najczęściej zmieniają się o 180 stopni. Nastoletni człowiek wkracza na ścieżkę poszukiwań swojego “nowego ja” i kształtowania na nowo sposobu myślenia. I nie jest to wcale łatwa droga. Pokój małej księżniczki czy jaskinia poszukiwacza skarbów zaczynają być obciachem przed koleżankami czy kolegami ze szkoły, a ukochane jeszcze niedawno misie, lalki czy klocki, lądują na dnie szafy. Pokój młodzieżowy zmienia się z przestrzeni do zabawy w prywatny azyl z ograniczonym dostępem osób postronnych. Dobrze jest więc zadbać o to, by owa “private zone” była przestrzenią przyjazną dla jej właściciela, dającą mu poczucie wyjątkowości i autonomii.

 

Pokój młodzieżowy – przestrzeń bardzo kreatywna

Jaki powinien być pokój dla przedstawiciela współczesnej młodzieży? Projekt pokoju młodzieżowego powinien być przede wszystkim inspirujący, dający możliwość wyrażenia siebie, a jednocześnie podkreślający indywidualność. Bo właśnie ta kwestia urasta najczęściej do jednej z najważniejszych w okresie dorastania. Rodzące się nowe zainteresowania i pasje muszą mieć w nim “miejsce” do rozwoju. Jednocześnie aura i klimat pokoju sprzyjać powinny koncentracji i nauce. Nadmiar bodźców będzie działał rozpraszająco. Dobrze jest więc zachować pewną nutę neutralności, zachowując przy tym jednak przytulność, a jednocześnie odrobinę młodzieńczej zadziorności.

Pomysł na pokój młodzieżowy | Alina Badora, projektowanie wnętrz Warszawa

Sprostanie wymaganiom dorastającej dziewczyny lub chłopaka to spore wyzwanie. W tym okresie upodobania mogą zmieniać się z minuty na minutę, a pasje rodzić się i przemijać w mgnieniu oka. Poszukując pomysłu na przygotowanie projektu aranżacji młodzieżowego wnętrza, warto postawić z jednej strony na uniwersalność, a z drugiej – na wielofunkcyjne rozwiązania. Pierwsza opcja pozwoli zmieniać klimat pomieszczenia w zależności od zmian upodobań nastolatka, co będzie możliwe do osiągnięcia np. dzięki wprowadzaniu do wnętrza dodatkowych elementów dekoracyjnych lub wymianie ich na nowe. Druga opcja ułatwi dopasowywanie pokoju pod względem funkcjonalnym do zmieniającego się stylu życia Twojego dziecka. Z pomocą przyjdą wielofunkcyjne meble smart, które dzięki sprytnym rozwiązaniom pozwolą optymalnie wykorzystać dostępny metraż.

Projekt wnętrza pokoju młodzieżowego | Alina Badora, projektowanie wnętrz Warszawa
Projekt wnętrza pokoju młodzieżowego | Alina Badora Architektura Wnętrz

Strefy dobowej aktywności w pokoju młodzieżowym

Jeśli przestrzeń na to pozwala, warto jest zaaranżować ją w taki sposób, by wydzielić kilka odrębnych stref dedykowanych różnego typu aktywnościom. Strefa nauki sprzyjać będzie koncentracji na odrabianych zadaniach domowych i przygotowywaniu do sprawdzianów. Strefa rozrywki i relaksu pozwoli na realizację swoich pasji, a strefa wypoczynku – zagwarantuje komfortowy i zdrowy sen. Lepiej zadbać o to, by nie zagracać dostępnej przestrzeni. Nawet gdy pokój jest niewielki, warto pozostawić jak najwięcej wolnego miejsca, które zapewni możliwość na realizacji własnych pomysłów. Projekt wnętrza pokoju młodzieżowego powinien uwzględniać styl życia nastolatka oraz gwarantować mu dużą dawkę swobody.

Wygodny fotel do czytania, ergonomiczne biurko do nauki, pojemny regał na książki i podręczne “szpargały”, duża szafa mieszcząca wszystkie ubrania, ułatwiająca jednocześnie utrzymanie porządku dzięki dobrze przemyślanej organizacji półek i szuflad – tego oczywiście nie może zabraknąć w projekcie aranżacji młodzieżowego wnętrza. Przydadzą się wszelkie praktyczne schowki, organizery czy też kolorowe, kartonowe pudełka, które zapewnią możliwość łatwej segregacji podręcznych drobiazgów, a jednocześnie – ustawione na regale – pełnić będą rolę dodatku dekoracyjnego. Pamiętaj także o pozostawieniu dziecku marginesu na “wyrażenie siebie” i podkreślenie swojej indywidualności. Pozwól nastolatkowi powiesić duży plakat w antyramie z ulubionym motywem lub tablicę korkową na notatki i zdjęcia przyjaciół, dorzuć też kilka przytulnych poduszek dekoracyjnych na łóżko i przyjemną w dotyku narzutę. W razie potrzeby, dodatki takie łatwo można wymienić, wpływając tym samym na klimat pokoju. A wiadomo, że nastolatek woli, by był on “odjechany” 😉

Projekt wnętrza pokoju młodzieżowego | Alina Badora, projektowanie wnętrz Warszawa
Przed stworzeniem projektu wnętrza pokoju młodzieżowego, tworzony jest szkic inspiracyjny, który definiuje styl dla tego pomieszczenia.

Młodzieżowy design – w kierunku minimalizmu

Chęć młodzieńczego wyróżnienia się i podkreślenia swojej indywidualności doskonale komponuje się ze stylem minimalistycznym z elementami industrialnymi. Ma on w sobie zarówno surowość, jak i uniwersalność, i na pewno żadnemu z nastolatków nie przyjdzie na myśl nazwać go boomerskim 😉 Zabiegiem, który pozwoli wprowadzić do wnętrza więcej ciepła i przytulności, jest połączenie elementów industrialnych (metalowy regał) z meblami wykonanymi z jasnego drewna, zaprojektowanymi w stylu nawiązującym do PRL-owskiego ducha. Kropką nad “i” w pokoju młodzieżowym stanie się kultowy fotel Chirowskiego, który – mimo, że został zaprojektowany w latach 60tych – nadal wygląda bardzo na czasie.

Dorastające dziewczęta i chłopcy chętnie pożegnają się z cukierkowym różem czy błękitem, który towarzyszył im od dzieciństwa. Oczekiwać będą zdecydowanie bardziej “dorosłego” koloru ścian, który nada wnętrzu nieco drapieżności. Butelkowa zieleń sprawdzi się doskonale, a przy okazji stanowić będzie interesujące tło dla jasnych mebli. W połączeniu z kroplą koloru rudego, jaki może zostać wprowadzony na przykład w postaci okrągłego dywanika przy łóżku, nada przestrzeni dojrzalszego wyrazu.

Zobacz także projekt pokoju nastoletniego fana gier komputerowych.