Projekty wnętrz - koncepcje

Prawdziwe projektowanie rozpoczyna się właśnie teraz, gdy architekt poznał już Twoje potrzeby i pragnienia oraz zaznajomił się z przestrzenią, która ma zostać zaaranżowana. Punktem wyjścia do dalszych prac są rzuty funkcjonalne 2D.  Przedstawiają one w ogólny sposób wizję zagospodarowania pomieszczeń zgodnie z funkcjami, jakie mają pełnić na co dzień.

Projekt funkcjonalny 2D to koncepcja podziału stref oraz układu różnych elementów aranżacji. Rzut funkcjonalny z góry pokazuje obrys całego mieszkania, sposób rozmieszczenia ścian działowych w jego wnętrzu, umiejscowienie drzwi i ciągów komunikacyjnych oraz wszelkich elementów wyposażenia.

Ten etap wymaga Twojej ścisłej współpracy z architektem. Dlaczego? Projekt funkcjonalny 2D musi w pełni odpowiadać Twojemu trybowi życia i Twoim przyzwyczajeniom. Ważne są wszelkie szczegóły. Jakie? Na przykład to, czy narożnik w salonie ma być w kształcie litery U czy L?  Czy wnęka w przedpokoju powinna być zabudowana aż do sufitu? W którą stronę mają otwierać się drzwi do poszczególnych pomieszczeń bądź drzwiczki szafek w kuchni? Na jakiej wysokości i gdzie mają być włączniki światła? Ile i jakie sanitariaty powinny znaleźć się w Twojej łazience?

Dobrze przemyślane wnętrze to takie, w którym wszystko rozmieszczone jest niezwykle intuicyjnie. W rezultacie  każdy przedmiot ma swoje naturalne miejsce, które nie koliduje z innymi. Dzięki temu przebywanie w nim na co dzień jest przyjemne i niezwykle komfortowe.

Projekty funkcjonalne wnętrza | Alina Badora, Architekt wnętrz

Gdy wybierzesz spośród kilku koncepcji funkcjonalnych rzutu ten pomysł na aranżację, który przemawia do Ciebie najbardziej, architekci wnętrz przystępują do wykonania ostatecznego rzutu powierzchni. Będzie on podstawą do przygotowania rysunków i planów szczegółowych. Obejmują one dodatkowo także wszelkie instalacje znajdujące się w lokalu. Rozrysowany zostanie plan instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i ogrzewania.

Gotowy, uwzględniający wszystkie Twoje uwagi projekt funkcjonalny wnętrz, stanowi podstawę do dalszych prac architekta. Na jego podstawie możesz także zgłosić zmiany lokatorskie deweloperowi, jeśli Twoje mieszkanie jest jeszcze na etapie budowy. W ten sposób zaoszczędzisz czas, który później musiałbyś przeznaczyć na modyfikację oryginalnego planu lokalu podczas prac wykończeniowych. Może się bowiem okazać, że wspólnie wypracowana na tym etapie wizja rozplanowania przestrzeni jest zupełnie inna niż architekta inwestycji – potrzebujesz o wiele bardziej przestronnej kuchni, która będzie sercem całego domu lub powiększonej garderoby, która pomieści wszystkie Twoje kreacje.