Łazienka w stylu skandynawskim
Łazienka w stylu skandynawskim
Cechy stylu skandynawskiego
Istotą stylu skandynawskiego jest przestrzeń, światło, prostota i naturalne materiały. Myli się jednak ten, kto myśli, że styl ten to wyłącznie biel i jasne drewno. Rozwinęło się jego kilka odmian, które różnią się między sobą, zachowując oczywiście wspólną bazę wyjściową. Mamy więc styl szwedzki (najbardziej surowy i minimalistyczny), styl duński (najbardziej kolorowy, dopuszczający niewielkie akcenty w pastelowych lub mocniejszych kolorach) i styl fiński (w którym biel zestawia się z czernią, grafitem czy brązem oraz wzorami i geometrycznymi kształtami).
Kolory i detale do wnętrz skandynawskich
Urządzając łazienkę w stylu skandynawskim nie trzeba zatem stawiać tylko na biel. Inspirując się nurtem płynącym do nas ze Skandynawii, bawiąc się jego odmianami, można stworzyć eleganckie, pełne subtelności wnętrze, które będzie jasne, funkcjonalne i wygodne. W przypadku tej łazienki postawiono zatem na połączenie bieli (kafle podłogowe, płytki Tubądzin z serii Monolith wykorzystane do zabudowy wanny i ceramika), delikatnych szarości (gres na ścianach i drzwi), z naturalnym drewnem o wybarwieniu dębu (zabudowa meblowa) i detalami w czarnym kolorze (czarny blat szafki podumywalkowej, stylowe baterie, czarny grzejnik, szafka z lustrzanym frontem w delikatnej, czarnej ramce).
Skandynawska prostota i funkcjonalność
Proste, geometryczne krawędzie budują w tej łazience inspirowanej stylem skandynawskim wrażenie uporządkowania i harmonii. Całość podporządkowana jest wiodącej zasadzie stylu skandynawskiego, czyli prostocie i funkcjonalności. Efektownym i stylowym detalem, który definiuje charakter tej łazienki, jest przepiękna, winylowa, wodoodporna tapeta firmy Wallart nad wanną z niesamowitym, subtelnym wzorem opartym na motywach kwiatowych. Różne odcienie szarości, od jasnego aż po grafit w połączeniu z zimnym błękitem wprowadzają do wnętrza aurę spokoju i wyciszenia.
Łazienka w stylu skandynawskim to mix przestrzeni i funkcjonalności. Wszelkie elementy wyposażenia, których domownicy niekoniecznie chcieli wystawiać na światło dzienne, ukryto w zabudowie. Pralka i pojemnik na pościel znalazły swoje miejsce we wnętrzu szafek, których fronty wykończono płytą laminowaną firmy Egger. Dzięki temu takiemu zabiegowi “na wierzchu” pozostało tylko to, co naprawdę niezbędne i co buduje klimat tego pomieszczenia.