Jak urządzić biuro typu open space?
Jak urządzić biuro typu open space?
Świat biznesu zmienia się nieustannie, a wraz z nim ewoluuje także przestrzeń, w jakiej przedsiębiorcy i ich pracownicy wykonują na co dzień swoje zadania. Po ponad dwóch latach, w czasie których królował home office i wiele osób wykonywało swoje obowiązki z domu, coraz więcej firm ściąga pracowników do biur, chcąc przywrócić pełną pracę stacjonarną. Pracownicy uważają, że zacisze domowe pozwala im na lepszą koncentrację i skupienie. Pracodawcy z kolei twierdzą, że praca w biurze sprzyja większej produktywności i efektywności. Jaka więc powinna być przestrzeń biurowa, by pogodzić interesy obu grup?
Biuro to wizytówka firmy, a jednocześnie miejsce, gdzie rodzą się innowacje i gdzie codzienna aktywność zespołu nabiera tempa. Dynamiczny rozwój technologii, zmieniające się potrzeby pracowników oraz nowe podejście do modelu pracy wymagają od nas – architektów wnętrz – kreatywności oraz umiejętnej adaptacji przestrzeni do wielowymiarowych zadań, w szczególności jeśli jest to biuro typu open space. Biuro przestało być tylko zbiorem biurek i komputerów, a przekształciło się w żyjący ekosystem, które ma wspierać komunikację, ułatwiać koncentrację i zapewniać dobre samopoczucie każdego, kto przekroczy jego progi. Dobrze przemyślana aranżacja przestrzeni typu open space może sprzyjać współpracy i budowaniu więzi społecznych, a jednocześnie gwarantować warunki do pełnej koncentracji i regeneracji, co w dzisiejszym szybkim świecie staje się nieocenione. Projektując biura typu open space zawsze stawiam na to, by w jego wnętrzu design harmonijnie łączył się funkcjonalnością, a każdy detal zastosowany do jego urządzenia, miał istotne znaczenie dla funkcjonowania przestrzeni, która przecież żyje na co dzień razem z biznesem i jego ludźmi.
Open space – w jakich pomieszczeniach sprawdzi się taka aranżacja?
Przestrzeń otwarta to koncepcja, która najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach o dużym metrażu. W takim przypadku przepływ światła i przestrzeń komunikacyjna mogą być optymalnie wykorzystane. Tego typu aranżacja zachęca do współpracy i wymiany myśli. Jest więc idealnym rozwiązaniem dla firm ceniących sobie dynamikę pracy zespołowej i elastyczność. Przemyślane rozmieszczenie stanowisk pracy wraz z elementami oddzielającymi, takimi jak niskie ścianki działowe lub rośliny, zapewniają zarówno poczucie przestrzeni, jak i intymności.
Biuro open space – wady i zalety
Zalety biura open space można dostrzec w jego elastyczności i adaptowalności. Łatwo zmieniać aranżację przestrzeni pod zmieniające się potrzeby, w czym pomagają np. meble modułowe oraz dyskretne ścianki działowe, które umożliwiają indywidualną pracę. Dodatkowo open space wspiera współpracę i komunikację między pracownikami. Koszty związane z wyposażeniem i utrzymaniem tego typu biura są często dużo niższe, niż tradycyjnie zaaranżowanych biur.
Open space ma także swoje minusy. Brak podziału przestrzeni na oddzielne pomieszczenia przekłada się na potencjalny wzrost poziomu hałasu. To w połączeniu z ograniczoną prywatnością może obniżać koncentrację i przeszkadzać w skupieniu się na zadaniach, w szczególności gdy obok ktoś głośno rozmawia lub słucha muzyki bez słuchawek. Tego typu wyzwaniom można jednak sprostać, stosując nowoczesne materiały dźwiękochłonne (np. wygłuszające panele pomiędzy biurkami czy wykładziny podłogowe, które prócz funkcji dekoracyjnej pozwalają także na budowanie bardziej przyjaznej aury pomieszczenia) i inteligentne zarządzanie przestrzenią.
Estetyka, funkcjonalność czy nietuzinkowy design – na co postawić w projektowaniu przestrzeni biurowej?
Podczas projektowania biura typu open space, równie ważna jak estetyka jest funkcjonalność i ergonomia. Ich harmonijne połączenie do klucz do stworzenia efektywnego biura open space. Co z tego, że biuro będzie niezwykle komfortowe, jeśli np. dobór kolorów zamiast sprzyjać skupieniu i dodawać energii, będzie wywoływać znużenie lub co gorsza – rozdrażnienie lub agresję? Co z tego, że warstwa estetyczna i wizualna będą na najwyższym poziomie, jeśli pracownik w drodze do drukarki będzie musiał przemierzyć całe biuro, a współpracownik siedzący obok będzie zagłuszać jego myśli hałaśliwym zachowaniem, którego nie sposób będzie wygłuszyć? Zawsze w swoich projektach szukam złotego środka. Nietuzinkowy design umiejętnie podkreślam np. przez oryginalne elementy graficzne czy wyraziste logo firmy, kolory dobieram tak, by pozytywnie wpływać na nastrój i koncentrację, a funkcjonalność zapewniam dopasowując rozmieszczenie elementów wyposażenia do stylu działania firmy i jej pracowników.
Biuro open space – jak je zaaranżować w zgodzie z ergonomią?
Zaaranżowanie biura open space w zgodzie z zasadami ergonomii wymaga uwzględnienia kilku ważnych czynników:
- zapewnienia odpowiedniej odległości między stanowiskami pracy oraz zaprojektowania sensownych i bezpiecznych szlaków komunikacyjnych i dróg ewakuacyjnych,
- dobrania dobrego oświetlenia, które będzie zapobiegać męczeniu się wzroku,
- dobrania wygodnych i komfortowych mebli, które zapobiegają zmęczeniu i zapewnią poprawną pozycję ciała,
- zastosowania elementów i materiałów dźwiękochłonnych, ograniczających rozprzestrzenianie się dźwięków.
Jednak to nie wszystko. Jako architektka wnętrz zdaję sobie sprawę z tego, że dobrze zaprojektowany open space to nie tylko ustawienie biurek czy dobór kolorów ścian. Konieczne jest także uwzględnienie w aranżacji takich elementów, jak choćby rozmieszczenie urządzeń do klimatyzacji, rozmieszczenie gniazd elektrycznych oraz gniazd sieciowych, liczba oraz rodzaj urządzeń biurowych wykorzystywanych przez pracowników (np. kopiarek, drukarek itp.) itp. Włączenie elementów roślinnych może dodatkowo poprawić jakość powietrza i ogólne samopoczucie pracowników.
Wyposażenie biura typu open space
Wybierając meble do open space, warto postawić na meble modułowe, które umożliwiają łatwą zmianę konfiguracji. Warto w tym zakresie zwrócić uwagę przede wszystkim na potrzeby użytkowników, a także innych osób, które będą odwiedzać biuro. Jeśli bywać w nim będzie wiele osób spoza firmy (np. klienci, dostawcy), dobrym rozwiązaniem będzie zapewnienie różnorodności miejsc siedzących, od krzeseł konferencyjnych po kanapy w strefie odpoczynku. Takie miejsca pozwolą na odbywanie zarówno formalnych spotkań, jak też na krótki odpoczynek w czasie przerwy przy kawie.
Chcesz zaaranżować swoje biuro? Skontaktuj się ze mną
Projektowanie i aranżacja biura typu open space to duże wyzwanie. Jego efektem powinno być stworzenie przestrzeni, która stanie się sercem firmy, pulsującym w rytmie codziennych zadań. Niezależnie od tego, czy poszukujesz inspiracji do odświeżenia biura, czy stoisz u progu projektowania nowego miejsca pracy, pamiętaj, że każdy element ma wpływ na efektywność, samopoczucie i kreatywność zespołu. Jeśli więc chcesz, aby Twoje biuro było czymś więcej niż tylko przestrzenią – aby stało się przemyślanym i funkcjonalnym środowiskiem, które inspiruje i wspomaga rozwój – zachęcam do skontaktowania się ze mną. Jako doświadczona architektka wnętrz pomogę Ci przekształcić Twoją wizję w rzeczywistość. Razem stworzymy miejsce, które będzie estetycznie atrakcyjne oraz dostosowane do potrzeb współczesnego biznesu. Będzie to biuro, które wrażenie na Twoich klientach oraz każdego dnia będzie wspierać Twoich pracowników w efektywnym wypełnianiu ich zadań.