25
wrz

Jak powiększyć optycznie małe mieszkanie? (film)

Jak powiększyć optycznie małe mieszkanie? (film)

Nie wszyscy mają to szczęście, by mieszkać w ogromnych rezydencjach czy przestronnych loftach. Czasem niezależne od nas czynniki lub aktualne wybory sprawiają, że naszą życiową przystanią staje się kawalerka lub niewielkie mieszkanko, w którym każdy centymetr kwadratowy jest bardzo, bardzo cenny. Co prawda nie ma możliwości na to, by zwiększyć powierzchnię takiego mieszkania (no chyba że wyeksmitujemy sąsiada i szturmem zajmiemy jego teren, wyburzając oddzielającą nas od niego ścianę ;)), jednak jest kilka wnętrzarskich, prostych trików które sprawią, że przestrzeń będzie wydawać się lżejsza, mniej ciasna i bardziej przestronna.

Zobacz i dowiedz się, w jaki sposób osiągnąć efekt wizualnej przestrzeni w niewielkim wnętrzu.

Less is more czyli główna zasada urządzania małych wnętrz

Ta maksyma, której autorem jest słynny niemiecko-amerykański architekt Ludwig Mies van der Rohe, to punkt wyjścia i w zasadzie najważniejsza zasada urządzania małych wnętrz. Odnosi się do wszystkich aspektów aranżacji – zarówno doboru kolorów, jak i materiałów wykończeniowych, faktur czy elementów wyposażenia. Jak wdrożyć w życie zasadę “mniej znaczy więcej”? Oto kilka praktycznych podpowiedzi.

1. Monochromatyzm i jasne barwy

Nie szalej z kolorami. Najlepszym wyborem (zresztą nie tylko dla kawalerki czy małego mieszkania, ale także dla każdego wnętrza w ogóle) jest wybór jednego kolorystycznego motywu przewodniego, który konsekwentnie stosowany będzie w całym mieszkaniu. Nie trzeba przypominać, że małe wnętrza lubią jasne, neutralne kolory, takie jak biel, popielaty, jasny beż itp, które doskonale odbijają światło. To dzięki nim pomieszczenie wydaje się rozświetlone oraz bardziej przestronne. Jeśli chcesz wprowadzić mocną i zdecydowaną barwę, zastosuj ją jako niewielkie, subtelne dodatki w ograniczonej liczbie. W ten sposób nie przytłoczysz całości, tylko dyskretnie podkreślisz charakter wnętrza. Monochromatyczność jest zdecydowanie jednym z najbardziej wskazanych rozwiązań.

2. Jednolite faktury i tekstury

Unikaj dużego zróżnicowania stosowanych faktur czy rodzajów materiałów wykończeniowych. Zastosuj na podłodze w całym mieszkaniu np. jeden rodzaj płytek czy też połóż takie same panele winylowe. Postaw na jeden rodzaj wybarwienia drewna i jasne, naturalne tkaniny o zbliżonej teksturze, gładkie, bez dużych, wyrazistych wzorów czy pstrokatych kolorów. Jednolite powierzchnie pozwolą na stworzenie wrażenia harmonii i uporządkowania, dzięki czemu wnętrze wydawać się będzie bardziej przestronne, a jednocześnie bardzo ponadczasowe.

3. Szafy na wysokość kondygnacji

Bez względu na to, czy mieszkanie jest duże czy małe, domownicy muszą mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do przechowywania ubrań, kosmetyków, żywności, książek i innych przedmiotów domowego użytku. W kawalerkach i niewielkich mieszkaniach staje się to o wiele większym wyzwaniem. Jak bowiem na niewielkiej powierzchni pomieścić odpowiednią liczbę szaf, półek czy komód? Doskonałym rozwiązaniem są zabudowy ścienne na wysokość kondygnacji, w których można schować zarówno codziennie używane przedmioty, jak też te, po które sięgamy raz na jakiś czas. Wnętrze wygląda na wyższe i bardziej smukłe. Taka szafa może także posłużyć jako ścianka działowa, oddzielająca wydzielone strefy w pomieszczeniu.

4. Wielofunkcyjne meble smart

Bardzo wskazane w małych mieszkaniach są sprytne meble wielofunkcyjne nazywane także meblami SMART. Czym są? To bardzo dobrze przemyślane konstrukcyjnie meble, które mają dodatkowe praktyczne walory, takie jak dodatkowe pojemniki czy schowki, chowane blaty czy też inne rozwiązania, pozwalające na zmianę charakteru mebla (np. zmianę niskiej ławy w stół dzięki specjalnemu mechanizmowi). Znane z przeszłości półkotapczany w nowoczesnej wersji pozwolą zaoszczędzić przestrzeń w ciągu dnia, a otwierane do góry łóżka z ukrytym pod materacem pojemnikiem zagwarantują dodatkową przestrzeń do przechowywania nie tylko pościeli.

5. Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne, np. drzwi naścienne, przesuwające się na specjalnej szynie lub drzwi chowane w kasecie czyli drzwi kopertowe, mają wiele zalet, które na pewno docenisz. Ułatwiają komunikację pomiędzy pomieszczeniami, a przy tym pozwalają na zyskanie dodatkowej przestrzeni. Tradycyjne drzwi rozwierane zajmują o wiele więcej miejsca, a dodatkowo uniemożliwiają ustawienie przy ścianie komody czy regału. Przesuwne drzwi zagwarantują możliwość zaaranżowania przestrzeni w o wiele bardziej efektywny sposób. By dodać wnętrzu optycznej przestrzeni, możesz zdecydować się na szklane drzwi przesuwne, które pozwolą światłu na swobodne przemieszczanie się naturalnego światła pomiędzy pomieszczeniami.

6. Minimalistyczne, lekkie wizualnie meble

Lekkie wizualnie, minimalistyczne meble na wysokich nóżkach, ażurowe czy tzw. industrialne czyli na metalowych ramach, to także doskonały pomysł na wyposażenie małego mieszkania. Dzięki nim przestrzeń wyda się większa i bardziej przestronna. Dodatkowo wysokie nóżki pozwolą na stosowanie odkurzaczy automatycznych i łatwiejsze dotarcie do różnych zakamarków podczas sprzątania. Wybieraj meble o nowoczesnym kształcie, pozbawione pikowań, marszczeń czy innych zdobień.

7. Lustra

Lustra to ważny dodatek, który nie tylko doda elegancji i ekskluzywności, ale także zbuduje wrażenie głębi. Można je zastosować w zasadzie w każdym pomieszczeniu w mieszkaniu, zarówno w łazience, w holu, jak i sypialni (np. na frontach zabudowy ściennej) czy salonie. Duże tafle lustra klejone bezpośrednio na ścianie, lustra w ozdobnych ramach czy lustrzane fronty mebli – nie ma znaczenie, jakie rozwiązanie wybierzesz. Na pewno stworzy ciekawy efekt wizualny, a także iluminacyjny, odbijając zarówno światło naturalne, jak i sztuczne. Warto pamiętać, że lustro powieszone w pionie sprawi, że pomieszczenie wyda się wyższe, a lustro powieszone w pionie wizualnie poszerzy wnętrze.

8. Oświetlenie

Zadbaj o dużą ilość światła w pomieszczeniach. Jeśli mieszkanie i wpada do niego niewielka ilość światła słonecznego, rozświetl je stosując różnego rodzaju lampy, kinkiety czy żyrandole. W małym mieszkaniu dobrze sprawdzą się elementy oświetlenia montowane na suficie czy ścianach. Nie zajmują tyle miejsca, co lampy podłogowe czy nawet stołowe, a pozwalają na dobre doświelenie tych stref, w których wykonujesz takie czynności jak czytanie, praca, nauka, szycie, przygotowywanie posiłków, robienie makijażu czy jedzenie. Z pomocą światła możesz zbudować przyjemną atmosferę, wydzielić różne strefy w pomieszczeniu, dedykowane do podejmowania różnego typu domowej aktywności, a także wyeksponować te elementy aranżacji, z których szczególnie jesteś dumny lub odwrócić uwagę od tych, które niekoniecznie powinny przyciągać wzrok gości.

9. Ograniczenie liczby fug i spoin

W małych pomieszczeniach, takich jak np. łazienka, zastosuj taki materiał wykończeniowy na ścianie, który ograniczy liczbę spoin czy fug. Mimo, iż powszechnie panuje przekonanie, że do małej łazienki należy wybrać małe płytki, to w praktyce duże płyty o szerokości większej niż metr i wysokości całej kondygnacji pozwolą na stworzenie wizualnej przestronności właśnie dzięki likwidacji efektu “podzielonej przestrzeni”.

10. Odsłonięte okna

Nie zasłaniaj okien zasłonami, roletami czy firanami, jeśli otoczenie Twojego mieszkania na to pozwala a Ty czujesz się z takim rozwiązaniem swobodnie. Dzięki temu zapewnisz dostęp do wnętrza dużej ilości naturalnego światła. Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcesz przesłonić czymś okno, wybierz lekkie, delikatne firanki, subtelne rolety (np. rzymskie, wykonane z delikatnie prześwitującej tkaniny) lub jasne, miękko układające się zasłony, najlepiej w odcieniu zbliżonym do koloru ściany.

Małe, wielkie mieszkanie

To tylko niektóre z wielu rozwiązań, jakie możesz zastosować urządzając małe mieszkanie. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że tak jak we wszystkim – najważniejszy jest umiar, balans i harmonia. W małych mieszkaniach często pomieszczenia są wielofunkcyjne – salon pełni rolę zarówno pomieszczenia dziennego, gabinetu do pracy czy sypialni. Tak samo jest z pokojem dziecka – bawi się w nim, uczy, śpi, a czasem także spożywa posiłki. Ważne jest więc to, by wspomóc tę wielofunkcyjność w sposób praktyczny urządzając wnętrze. Przyda się na pewno umiejętność nieszablonowego myślenia, duża doza kreatywności oraz sprawdzone, dekoratorskie triki, dzięki którym z małego, ciasnego mieszkania stworzysz przytulną, funkcjonalną i przyjazną dla domowników przystań życiową.

Życzę Ci, by Twoje mieszkanie zawsze dawało Ci siłę i energię życiową, a sposób, w jaki je urządzisz, pozwali Ci na wygodne i komfortowe codzienne funkcjonowanie. Chętnie także Ci w tym pomogę. Zadzwoń do mnie, a wspólnie zmienimy Twój dom w miejsce pełne optymistycznego blasku.
_____

Film udostępniony dzięki uprzejmości organizatorów Tygodnia Dla Domu.

Zobacz więcej na Tydzień dla Domu oraz @TydzienDlaDomu