10
kwi

Czerwień we wnętrzu – siła koloru

Czerwień we wnętrzu - siła koloru

Znaczenie koloru czerwonego

Jest w nim dużo energii, siły życia i przebojowości. Pobudza do działania, budzi pasję i namiętności. Z tego powodu silnie kojarzy się z płomienną miłością i namiętnością. Bez względu na odcień, jest kolorem dominującym, który przyciąga uwagę i oddziałuje na wszystko, co znajduje się wokół. Psycholodzy twierdzą, że kolor czerwony sprawia, że ludzie pod jego wpływem reagują na bodźce nawet o 12% szybciej. To zapewne z tego powodu stosowany jest m.in. na znakach ostrzegawczych.

Czerwień jest najcieplejszą ze wszystkich barw, a jednocześnie najbardziej angażującą. Jasne jego tonacje (np. koralowy czy jasnomalinowy) kojarzą się z dziewczęcością, delikatnością i romantyzmem. Czerwień strażacka od razu przywodzi na myśl miłość, radość i optymizm, a burgundy, karmin, szkarłat i bordo kierują nasze myśli w kierunku luksusu i prestiżu, bowiem historycznie ciemniejsze odcienie czerwieni kojarzą się z monarchiami i władzą, także tą kościelną.

Nie każdy obcując z tym kolorem czuje się komfortowo, dlatego projektując mieszkanie należy koniecznie uwzględnić swoje indywidualne predyspozycje. Jeśli jesteś osobą optymistyczną, pozytywnie nastawioną do świata, to zapewne czuć się będziesz dobrze we wnętrzach z czerwienią. Jeśli jednak Twoją cechą jest niecierpliwość, łatwo się denerwujesz lub oczekujesz od swojego domu przede wszystkim szansy na skupienie, odprężenie i ukojenie nerwów, raczej po czerwony kolor nie sięgaj.

Inspiracje dotyczące urządzania mieszkania z kolorem czerwonym | Alina Badora
Inspiracje dotyczące urządzania mieszkania z kolorem czerwonym | Alina Badora

Jak stosować kolor czerwony we wnętrzach?

Czerwień bardzo silnie wpływa na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu, a jednocześnie – w zdecydowany sposób kształtuje atmosferę wnętrza. Ociepla je i dynamizuje. Działa pobudzająco i energetyzująco oraz stymuluje do działania. Ze względu na wpływ tej barwy na otoczenie, jej zastosowanie powinno być bardzo uważnie przemyślane. Łatwo bowiem przekroczyć tę subtelną granicę, która sprawia, że zamiast dawać domownikom pozytywne bodźce, czerwień zacznie ich rozpraszać, denerwować czy wprowadzać w rozdrażnienie. Z tego powodu także raczej należy jej unikać w pomieszczeniach, w których szukamy skupienia czy odpoczynku, takich jak np. sypialnia czy domowy gabinet.

Kolor czerwony we wnętrzu najlepiej sprawdzi się w postaci detali, które podkreślą charakter i zdynamizują aranżację. “Plama” czerwieni będzie ciekawym kontrapunktem dla neutralnej, spokojnej bazy. Z drugiej strony – na dłuższą metę – czerwień jako tło może okazać się zbyt męcząca. Jednak nawet w takim przypadku, gdy zdecydujesz się na przykład na czerwoną ścianę lub dominantę czerwieni w swoim mieszkaniu, możliwe jest stworzenie takiej kompozycji, która nie będzie przytłaczać. Kluczem do sukcesu jest harmonijna kompozycja z innymi elementami aranżacji, których zadaniem będzie równoważenie siły i dynamiki koloru czerwonego.

Czerwień można wprowadzić do aranżacji w wielu różnych stylach. Skandynawskim wnętrzom doda głębi, loftowym czy industrialnym apartamentom – dynamiki, a w mieszkaniach urządzonych w stylu retro, podkreśli prestiż i elegancję.

 

Mieszkanie z czerwonymi detalami

Punktowe zastosowanie koloru czerwonego to jeden z bezpieczniejszych sposobów wprowadzenia go do wnętrza. Warto jednak pamiętać, że czerwień najlepiej prezentuje się na większych powierzchniach. Najlepiej więc, by była to jedna, zdecydowana rzecz, a nie kilka drobnych rozrzuconych po całym pomieszczeniu, bo wówczas stworzysz wrażenie chaosu.

W tym mieszkaniu czerwień pojawiła się w każdym z pomieszczeń w postaci detalu o sporej, jednolitej powierzchni. W kuchni nad blatem roboczym zastosowana została płyta ze szkła hartowanego w kolorze soczystej czerwieni. Dzięki takiemu zabiegowi rolę efektu dekoracyjnego przejęła biała płyta indukcyjna oraz biały zlew z białą baterią, zamontowane na blacie z jasnego drewna. Na przeciwległej ścianie pod barkiem zamontowane zostały otwarte, dekoracyjne, czerwone półki, na których przechować można na przykład książki kucharskie. Nad barkiem fragment ściany pomalowany został czarną farbą tablicową, na której domownicy mogą robić bieżące notatki, np. zapisać listę zakupów. Kuchnia w takiej aranżacji ma bardzo modny, modernistyczny klimat.

Akcent czerwony w sypialni to dwie, duże poduszki dekoracyjne. W salonie – czerwone krzesło przy stole w części jadalnianej, czerwone, duże poduchy dekoracyjne na sofie oraz czerwony regał na książki, sięgający od podłogi do sufitu. Całości dopełnia czerwona szafka na buty w przedpokoju.

Tłem na intensywnej, ciemnej czerwieni jest tutaj drewno o neutralnym, jasnym wybarwieniu i matowa biel. W takiej kompozycji wszystko wygląda spójnie i harmonijnie. Detale w kolorze głębokiej, industrialnej czerni podkreślają wyjątkową klasę aranżacji. Białe wnętrza z czerwonymi dodatkami są postrzegane jako bardzo dynamiczne. Ciepłe w odbiorze drewno tonuje silny kontrast, jaki tworzy się pomiędzy tymi kolorami i dodaje przytulności.