07
lis

Baterie kuchenne – funkcjonalny design w Twojej kuchni

Baterie kuchenne - funkcjonalny design w Twojej kuchni

Bateria kuchenna też może zdobić

Otwarta kuchnia sprawia, że przestrzeń wydaje się większa. Łatwiej także utrzymać kontakt z domownikami czy gośćmi, wpadającymi na poczęstunek. Wymaga jednak o wiele bardziej rygorystycznego podejścia do utrzymywania porządku (bo przecież wszystko jest na widoku), a także skłania do bardziej przemyślanego podejścia do jej aranżacji. Musi bowiem być zarówno funkcjonalna, jak też pięknie komponować się z wystrojem salonu, z którym najczęściej dzieli przestrzeń. Jednym z elementów, na który warto zwrócić uwagę przy jej urządzaniu, jest bateria kuchenna – niezbędny element wyposażenia, wykorzystywany wielokrotnie każdego dnia.

Różnorodne baterie kuchenne | Ala Inspiruje

Po pierwsze – funkcja

Zmywanie naczyń, płukanie owoców i warzyw, napełnianie czajnika, namaczanie przypalonych patelni, przepłukiwanie butelek do karmienia – bateria kuchenna jest jak żołnierz pełniący nieustanną służbę dla dobra Twojej rodziny. Musi być tak zaprojektowana, by spełniała wszystkie stawiane jej zadania. A te wykraczają w obecnych czasach o wiele dalej, niż tylko zasilanie zlewozmywaka w bieżącą wodę.

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, by baterie kuchenne pomagały nam żyć bardziej ekologicznie. A takich technologii jest coraz więcej. Prelatory czy aeratory napowietrzają strumień wody, co zapewnia optymalny jej przepływ i pozwala być tym samym bardziej eco-friendly. Specjalnie zaprojektowane mieszacze ograniczają zużycie ciepłej wody, a dzięki bateriom kuchennym z filtrem, możemy cieszyć się krystalicznie czystym płynem, pozbawionym zanieczyszczeń, bakterii, wirusów czy też innych mikrocząsteczek. Z pomocą przychodzą także baterie wyposażone w technologie minimalizujące osadzanie się kamienia wapiennego. Gwarantuje to jej długą żywotność i minimalizuje ryzyko powstawania uszkodzeń mechanicznych związanych z osadami zatykającymi dysze.

Niemiecki producent armatury Grohe proponuje kolejne, niezwykle praktyczne rozwiązanie – baterię z podgrzewaczem wody czyli GROHE RED (zobacz film prezentujący tę baterię kuchenną). Ten system pozwala wyeliminować z kuchni całkowicie czajnik, bowiem jest wyposażony w bojler (o pojemności od 4 do 8 l), dzięki któremu wrzątek płynie z kranu już w ciągu jednej sekundy, zaraz po otwarciu strumienia. Do tego bojler jest wyposażony w technologie, które pozwalają maksymalnie długo utrzymać temperaturę na poziomie 100°C przy minimalnym poborze energii, zapobiegają osadzaniu się kamienia oraz poddają wodę 5-stopniowemu procesowi filtracji. Ma także specjalnie zaprojektowaną blokadę, która zapobiega przypadkowemu odkręceniu wrzątku przez dzieci.

 

Po drugie – wygoda

Łatwość korzystania z nowoczesnej baterii kuchennej i dopasowania jej do własnego stylu życia, to jeden z ważnych czynników, które powinny być brane pod uwagę podczas zakupu. Najbardziej popularne są obecnie baterie sztorcowe (czyli baterie stojące), montowane w otworze zlewozmywaka lub blatu. Część z nich może być montowanych także tuż przy ścianie, bowiem producenci dbają o to, by mieszacz wychylał się tylko do przodu. W dostępnej na rynku ofercie znaleźć można także eleganckie i nowoczesne baterie ścienne, które (mimo że są nieco mniej praktyczne, bo przy wymianie wymagają ingerencji w strukturę ściany) sprawdzą się doskonale niewielkich kuchniach. Dają szansę na lepsze zagospodarowanie szafki pod zlewem, bo całe przyłącze schowane jest pod tynkiem.

W codziennej, kuchennej krzątaninie sprzyjają baterie z wyciąganą wylewką. To bardzo praktyczne rozwiązanie, bo dzięki końcówce zamontowanej na elastycznym wężu można zwiększyć zasięg strumienia wody i łatwo napełniać nią na przykład wysokie naczynia czy garnek ustawiony na blacie obok zlewu. Dostępne są także baterie kuchenne o zmiennej wysokości, które można wsunąć w blat lub w których można opuścić wylewkę. To rozwiązanie polecane jest szczególnie wówczas, gdy zlewozmywak umieszczony został pod oknem i standardowa bateria utrudniałaby jego swobodne otwieranie.

 

Po trzecie – design

Moda na otwarte kuchnie sprawiła, że baterie kuchenne stały się ważnym elementem dekoracyjnym i funkcja ta jest obecnie nie mniej ważna, niż funkcja użytkowa. Różnorodność dostępnego na rynku designu może przyprawić o zawrót głowy. Dotyczy to zarówno ich kształtu, jak i wykończenia.

Do wyboru mamy modele nowoczesne, bardzo minimalistyczne, jak też w stylu retro. Wylewki mogą przybierać kształt różnych liter, np. L, F lub U. Obok tradycyjnego chromu czy stali, sięgnąć można po bardziej niestandardowe propozycje, jak czarny mat czy czarny chrom, a także kolekcje wykończone miedzią rustykalną, starym złotem, z korpusem wykonanym z granitu czy syntetycznego kamienia. Z łatwością można je dopasować do dominującej kolorystyki w pomieszczeniu, ponieważ dostępne są także w wielu różnych inspirujących kolorach z wzornika RAL. np. zielone, czerwone, niebieskie czy różowe. Dzięki temu strefa zmywania nabiera zupełnie nowego, designerskiego charakteru, pozytywnie zaskakując swoim wyglądem.